RSS
 

Lotnisko w Kutaisi. Informacje praktyczne

09 sie

Nowoczesny, niewielki port lotniczy znajduje się w odległości kilkunastu kilometrów od Kutaisi. Działa od jesieni 2012 roku, wtedy zakończono remont obiektu. Oficjalna nazwa lotniska to David the Builder Kutaisi International Airport. (Król Dawid Budowniczy był jednym z największych gruzińskich władców, rządził na przełomie XI i XII wieku, odbudował kraj po okresie upadku i rozbicia). Międzynarodowy symbol lotniska to KUT. Polecam też artykuł: Kutaisi, nowe centrum gruzińskiej turystyki.

Kameralna hala odlotów

Kameralna hala odlotów

Obiekt sprawia przyjemne wrażenie (ładna architektura), ale jest mały, właściwie kameralny. Na hali odlotów ledwie kilka stanowisk odpraw biletowo-bagażowych, ciasno ustawionych. Godnym pochwały rozwiązaniem zastosowanym na tym lotnisku jest przestrzeń pomiędzy halą przylotów i odlotów, w której można się położyć i zdrzemnąć, z czego korzysta wielu turystów. Nic w tym dziwnego, zważywszy na nocne godziny przelotów stosowane przez linię Wizz Air. Przy okazji warto wspomnieć, że lepsze godziny są przy połączeniach z Wilna oraz z Berlina – od września 2016 r.

Transport

Pewnym mankamentem jest położenie lotniska, z dala od miasta, w szczerym polu. Na szczęście istnieją możliwości w miarę prostej komunikacji. I tak:

* Taksówki. Cena za kurs do Kutaisi to ok. 25 GEL (lari), równowartość 40 zł.

* Busy, czyli słynne marszutki, o które oparty jest transport publiczny w wielu krajach dawnego ZSRR. Cena za przejazd z lotniska do Kutaisi to ok. 7 GEL za osobę. Z lotniska do Batumi oraz z lotniska do Tbilisi cena wynosi 20 GEL.

* Georgian Bus – duża linia autobusowa z połączeniami do Batumi i Tbilisi. Kursy autobusów dostosowane są do godzin odlotów i przylotów. Bilety można nabyć w internecie, a w Tbilisi również w polskim barze Warszawa. W godzinach przylotów otwarte jest też stoisko Georgian Bus na lotnisku.

Stanowisko Georgian Bus na lotnisku w Kutaisi

Stanowisko Georgian Bus na lotnisku w Kutaisi

Więcej informacji w artykule: Kutaisi. Lotnisko, transport, hotele i atrakcje.

Wymiana pieniędzy

Na lotnisku jest kantor, w którym wymienimy dolary, euro, brytyjskie funty i rosyjskie ruble na gruzińskie lari (GEL). Po przylocie i odebraniu bagażu wychodzimy przez rozsuwane drzwi, za nimi po prawej stronie, na samym końcu, za stanowiskami linii lotniczych, znajduje się punkt wymiany Liberty Bank. Jest słabo widoczny, jeśli będziecie mieli kłopoty ze znalezieniem, spytajcie kogoś z miejscowych. Kurs wymiany jest przyzwoity, jeśli różni się od kursu kantorów w mieście, to zupełnie nieznacznie. Jest to zresztą cecha gruzińskich lotnisk, na których punkty wymiany walut stosują uczciwe przeliczniki.

W kantorze Liberty Bank na lotnisku Kutaisi możliwa jest też wymiana w drugą stronę, czyli z gruzińskich lari (GEL) na euro lub dolary. Pod warunkiem, że kantor będzie otwarty, bo otwierany bywa głównie na czas przylotów.

Kurs wymiany z lata 2016 r.

Kurs wymiany z lata 2016 r.

Strefa wolnocłowa

Wylatując z Kutaisi możemy zrobić zakupy na małej strefie wolnocłowej. Dominują tam oczywiście wina. Podobnie jak na lotnisku w Tbilisi, tak i tu płacić można w gruzińskiej walucie (GEL), euro, dolarami lub kartami płatniczymi. Ale uwaga, ze względu na to, że lotnisko jest bardzo małe, to już przy odprawie biletowo-bagażowej ustawiają się długie kolejki. W efekcie może nie wystarczyć czasu na zakupy w strefie wolnocłowej.

Wycieczki do Gruzji z przelotem Wizz Air do Kutaisi.

……………………….

Gruzja to ciekawy pomysł na wyprawę narciarską. Na Kaukazie są wyśmienite warunki do uprawiania tego sportu. Oto przykładowa oferta: Narty w Gruzji, narciarski kurort Gudauri.

Zapisz

Zapisz

 
 

Tags: , , , ,

Leave a Reply